12 wrz 2016

Jak się uczyć z Olive Green?

Kurs multimedialny Olive Green oparty jest na interaktywnym filmie sensacyjnym, w którym samodzielnie decydujesz o przebiegu akcji, a przy okazji grasz w gry zręcznościowe i językowe. Film podzielony jest na 60 odcinków, a każdy poziom zaawansowania liczy 12 scen filmowych.

Naukę rozpocznij od obejrzenia sceny filmowej w kursie multimedialnym w sekcji OGLĄDAJ. how-to-learn-2 Zachęcamy do zapoznania się z nią kilka razy, aby stopniowo oswajać się z naturalną wymową i podejmować decyzje podczas interakcji. Napisy (do wyboru – po polsku lub po angielsku) pozwolą Ci zrozumieć treść dialogu. Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę języka angielskiego, warto scenę filmową najpierw obejrzeć z napisami polskimi, później ponownie z napisami w języku angielskim, a na koniec jeszcze raz z wyłączonymi napisami. Następnie spróbuj samodzielnie odczytać tekst dialogu na głos, włączając napisy i wyciszając dźwięk.

Po obejrzeniu każdej sceny przejdź do sekcji UCZ SIĘ – do ćwiczeń powiązanych ze sceną. Najpierw trafisz na serię ćwiczeń True or false, w których Twoim zadaniem jest wybór właściwej odpowiedzi na podstawie fragmentu filmu, który możesz w każdej chwili jeszcze raz odtworzyć. Po wybraniu odpowiedzi kliknij „Sprawdź” i samodzielnie się oceń. Następnie przejdź do serii ćwiczeń Vocabulary utrwalających nowe słownictwo i wyrażenia. how-to-learn-5 W zależności od języka, w którym się uczysz, poprosimy Cię o znalezienie angielskiego odpowiednika podanego słowa lub wyrażenia albo o uzupełnienie zdania, w którym szukane hasło się pojawiło. Aby przypomnieć sobie, w jakim kontekście się ono pojawiło, obejrzyj fragment filmu. Następnie kliknij „Sprawdź”i porównaj swoją odpowiedź z odpowiedzią podaną przez nas. Program nie wystawi Ci automatycznie oceny, więc oceń się samodzielnie, wybierając jeden z przycisków: Nie wiem, Prawie lub Wiem. Podejdź do tego uczciwie, bo w zależności od Twojej odpowiedzi program wyznaczy Ci powtórkę w optymalnym dla Ciebie momencie, w oparciu o krzywą zapamiętywania dopasowaną do Twoich umiejętności. W kolejnych dniach wracaj do przerobionych przez Ciebie wcześniej ćwiczeń, wchodząc do sekcji POWTARZAJ. Będą się tam gromadzić ćwiczenia wymagające powtórki zgodnie z metodą SuperMemo.

W kolejnym kroku przejdź do ćwiczeń gramatycznych. Są one pogrupowane wokół tematów, które pojawiły się w omawianej scenie filmu. how-to-learn-1 W razie wątpliwości sięgnij po kompendium gramatyczne, oznaczone żarówką. W kompendiach czeka na Ciebie wiele przykładów typowego zastosowania nowych struktur. Celowo nie podajemy przy zdaniach tłumaczeń – zdania zawierają słownictwo, które już znasz! Ćwicz swoją pamięć, a w razie potrzeby – sięgnij po wbudowany w kurs słownik online.

how-to-learn-4

Kurs zawiera również dialogi interaktywne, w których sprawdzisz się w różnych sytuacjach komunikacyjnych i przećwiczysz niezbędne umiejętności potrzebne podczas rozmowy w języku angielskim. Porozmawiaj z bohaterami filmu, wcielając się w jedną z postaci. Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, możesz udzielić odpowiedzi ustnie, a program zamieni ją na tekst i po chwili otrzymasz dowcipną odpowiedź. Każdy dialog możesz przejść kilkakrotnie, za każdym razem odpowiadając inaczej. W ten sposób przeprowadzisz zupełnie różne rozmowy i przećwiczysz więcej słownictwa w praktyce. Po dialogach przećwiczysz także nowe słownictwo, które się w nich pojawiło, w znanych już ćwiczeniach pytanie-odpowiedź.

Na koniec zapoznaj się z komentarzem kulturowym, który przybliży Ci ciekawe aspekty kultury krajów anglojęzycznych. Postaraj się samodzielnie przeanalizować tekst angielski i zrozumieć jego ogólne znaczenie. Dopiero w drugim kroku poszukaj w słowniku polskich odpowiedników poszczególnych słów, które mogą być dla Ciebie nowe.

Życzymy miłej i owocnej nauki!

A.

9 wypowiedzi w “Jak się uczyć z Olive Green?

  1. SuperMemo Team

   Dear Begoña,
   thank you for your comment! We wish you a lot of fun and fast progress with Olive Green :)
   Your SuperMemo Team

   Odpowiedz
 1. Noelia Post author

  I’ve just downloaded the app in my iPhone but I can’ t open it because I need a subscription. How can I do it?

  Odpowiedz
  1. SuperMemo Team Post author

   Dear Noelia,
   in order to get access to the course for your iPhone, please purchase a subscription in the online service at https://olivegreenthemovie.com/#/buy/1 (or choose ORDERS in the main menu). Access to the online version gives you access to the iPhone app to the same time extend.
   Your SuperMemo Team

   Odpowiedz
 2. Noelia

  I’ m an English teacher and I’ll like to try the app. How can I subscribe to get a username and password? Thanks

  Odpowiedz
 3. Arek

  A co zrobić, gdy wyznaczane są długie okresy powtórek?
  Rozpoczęcie kursu ze znajomością j. angielskiego na poziomie B1 spowoduje, że pierwsze kilka-kilkanaście scenek będzie zawierało znane słownictwo i powtórki będą wyznaczane na 2-3 tygodnie. Dochodzimy do nieznanego słownictwa i… nadal powtórki są wyznaczane na 10-15 dni! Krzywa pamiętania jest niziutka po 15 dniach. A tu dochodzi słownictwo z kolejnych dni. Ilość powtórek wzbiera jak fala tsunami.
  Jak tego uniknąć? Zaczynać kurs od środka, tj. od poziomu z nieznanym słownictwem? Macie jakieś podpowiedzi dla użytkowników?

  Odpowiedz
 4. SuperMemo Team

  Rekomendujemy przejście na naszą nową platformę http://www.SuperMemo.com, gdzie łatwiej można zaplanować swoją naukę, np. ograniczając liczbę nowych kart do nauki dziennie. Wystarczy zalogować się przy wykorzystaniu tych samych danych do logowania jak w serwisie Olive Green. Pana postępy w nauce zostaną automatycznie przeniesione do http://www.SuperMemo.com.
  Dobrym pomysłem jest także rozpoczęcie nauki od poziomu, na którym czujemy, że słownictwo jest nam nieznane. W ten sposób nie wprowadza Pan do procesu nauki słownictwa, które już Pan zna.
  Tak czy inaczej jednak w dłuższym czasie algorytm SuperMemo dopasuje rytm powtórek do Pana potrzeb w oparciu o Pana postępy. Pierwsze powtórki dla każdej nowej karty wyznaczane są z takim samym interwałem, bo program nie miał jeszcze okazji “nauczyć się Pana krzywej”. Z czasem, po zebraniu przez algorytm większej ilości danych o Pana nauce, program będzie w stanie lepiej planować Pana powtórki :)

  Z każdym szczegółowym pytaniem zapraszamy do naszego działu obsługi klienta na support@supermemo.com.

  Odpowiedz
 5. Ania

  Co zrobić, gdy ucząc się, przerabiam np. Scenę 6, a chcę wrócić do Sceny, np. 1? Czy jest jakieś ogólne menu?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>